A napokban egy "új " növényt találtam a dombon. Ez -elsődleges botanikai szakvélemény alapján- az érdes csüdfű (Astragalus asper). A növény védett, szerepel a magyarországi edényes flóra aktuális Vörös Listáján is (http://www.termeszetvedelem.hu/_user/downloads/vedett_fajok/Red%20List_final%20version.pdf). Eszmei értéke 5000 HUF.
A hír önmagában talán csak a botanikusoknak lehet érdekes. Meg persze nekem is. Azonban itt felvetődik a kérdés, hogy az elmúlt években tényleg elhanyagolták a Tamariska-domb területét? Tényleg nem dolgozott senki a területen? Tényleg csak mostantól kap valós védelmet?
Aligha. Mert ha ez lett volna, akkor most nem hogy ilyen kaliberű növényt, de még egy csoffadt árvalányhajat sem lehetne találni. Ezért rossz hallanom és olvasnom, hogy 2010 előtt a domb csak pusztult, nem gondozta senki. Viszont a tények és a növények nem ezt igazolják -szerencsére. 2008-ban a fényes poloskamag (Corispermum nitidum) nevű növény -eszmei értéke 2000 HUF- jelent meg, amely az addigi növényleltárból hiányozott és szépen terjed a mozgó homokon. Idén a már említett érdes csüdfű bukkant fel. Szintén 2012-ben írta le területről Gergely Attila botanikus a téltemetőt (Eranthis hyemalis). Az alig megkutatott rovarvilágról pedig még nem is beszéltem....
És ez csak a sokat ígérő kezdet. Megfelelő szakértelemmel folytatva a 2005 óta tartó munkát, további értékek kerülhetnek elő a dombról. Reméljük Csepel vezetése valóban érdemi módon kívánja megóvni ezt a kicsike földdarabot -nem csak politikai haszonszerzés volt a cél- , amelynek értékei ugyanúgy a nemzeti értékekhez tartozó "hungarikumok", mint a tokaji aszú, a Túró Rudi, vagy a pálinka.
A szóban forgó érdes csüdfű a Tamariska-dombon
Tenk András